Zamlar yasaklar ve sigara

Zamlar yasaklar ve sigara

NG Araştırma şirketi bu soruların yanıtlarını aradığı araştırmasını, 9-11 Ekim 2019 tarihleri arasında, online araştırma platformu benderimki.com internet sitesinde, 15 yaş üzeri, Türkiye umumisi 2022 kişi ile gerçekleştirdi.

Sigara içmeyenler otomobilde sigara içilmesini yasaklayan kanundan memnun!

Otomobilde sigara içilmesini yasaklayan kanunla alakalı sigara içenlerin ve içmeyenlerin niyetleri nispeten farklı. Sigara içenlerin %45’i bu değişikliği olumsuz, %28’i ise kısmen olumlu olarak pahalandırıyor. Sigara içmeyenlerin yarısından ziyadesi ise otomobilde sigara içilmemesine tam destek veriyor.

Saklı sahalarda sigara içilmesini yasaklayan kanuna her mahalde uyulmuyor!

Araştırmaya nazaran her 4 şahıstan 1’i saklı ortamlarda sigara içilmesini yasaklayan kanuna uyulmadığını düşünüyor. Yaklaşık her 5 bireyden 3’ü ise saklı meydanlarda sigara içilmesini yasaklayan kanuna kısmen uyulduğunu düşünüyor.

Kamunun umumî hizmetine açık yerlerde sigara içilmesi, içmeyenleri rahatsız ediyor!

Sigara içenler her ne kadar çıkan maddelerden sonra çok kısıtlanmış olduklarını düşünseler de sigara içmeyenler için ne kadar rahatsızlık verdiklerinin çok farkında olmayabilirler. O denli ki araştırmanın bir vesair sonucuna nazaran sigara içmeyenlerin yaklaşık yarısı park, sahil şeridi, orman, hastane bahçesi vb. alanlarda yalnızca belirlenen ortamlarda sigara içilmesi gerektiğini düşünüyor. Sigara içmeyen her 5 şahıstan 2’si ise bu meydanlarda umumi olarak sigara içilmesinden rahatsız oluyor.

Sigara konusunda bilinçlendirme eğitimine sıcak bakılıyor!

Sigara içenlerin bırakması ve azaltması üzerine yapılan birçok çalışma var. Bilinçlendirme çalışmalarının bir kesimi olarak mecburî eğitim fikri sorulduğunda kişiler umumi olarak sıcak bakıyorlar. Sigara içenlerin 5 senede 1 katılmak zorunda olduğu, sigaranın kendilerine, ailelerine ve muhitlerine olan zararlarını anlatan, devlet tarafından sağlanan farz bir bilinçlendirme eğitimi olmasına sıcak bakılıyor. Her 4 kimseden 3’ü sigaranın zararlarının anlatıldığı bir eğitimin olması gerektiğini düşünüyor. Sigara içen her 3 bireyden 1’i ise bu eğitimin gereksiz olduğunu düşünüyor.

Sigara asıllı illetlerin tedavisi devlet garantisi kapsamında kalmalı!

Her 3 bireyden 2’si sigara tasarrufu asıllı illetlerin, devletin sağladığı fiyatsız sıhhat hizmetleri kapsamında olmasını savunuyor. Bu nispet sigara içmeyenlerde biraz düşüş gösterse de yarısından ziyadesi kapsamda olmasını destekliyor.

Artırımlardan sonra her 3 insandan 1’i daha az sigara içiyor!

OECD’nin 2018 yılı raporuna nazaran, Türkiye %26,5 sigara tasarruf orantısıyla OECD devletleri arasında 2. sırada mahal alıyor.1 Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayımladığı 2018 yılı tütün mamulü istatistikleri, bir evvelki yıla nazaran sigara satışının %12 arttığını gösteriyor.2 2019 yılı içerisinde sigaraya üst üste yapılan artırımların alışkanlıkları değiştirdiği araştırma sonuçlarında görülüyor. Sigara içen yaklaşık her 3 bireyden 1’i artırımlar sonrası daha az sigara içtiğini belirtiyor. Artırımlar sonrası sigarayı azaltanların yanı sıra daha mütenasip fiyatlı markalara yönelenler de dikkat çekiyor. Sigara içenlerin %47’si artırımlar sonrası daha iyi markaları tercih ettiklerini belirtti.

Kadın Cini

Altı Nokta Onaltı Ajans Wordpress Moda Portal Teması

Bir Cevap Yazın