Yapay zeka, göğüs röntgeninden hastalık teşhisine yardım ediyor

Yapay zeka, göğüs röntgeninden hastalık teşhisine yardım ediyor

Günümüzde en değerli teknoloji gelişmelerinden biri olan yapay zekâ, acilen hemen her kolda kullanılacak üzere görünüyor. Büyük şirketler kendi yapay zekâ teknolojileri için önemli paralar harcarken, bu teknolojinin en çok kullanılacağı dalların başında sıhhat geliyor. Yapay zekâ, sıhhat sahasındaki çalışmalarıyla geleceğe taraf verecek. Göğüs röntgenlerindeki ortalama raporlama müddeti, yapay zeka kullanılarak geliştirilen sistem sayesinde 11 günden 3 güne indirildi.

3 günde tespit edilecek

İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden King’s College London’ın araştırmasına nazaran, 500 bin yetişkinin göğüs röntgeni verisi kullanılarak geliştirilen yapay zeka sistemi, röntgen raporlama mühletini kısaltarak aciliyeti olan vakaların tespit edilmesini kolaylaştırıyor. Göğüs röntgenlerindeki anormal durumlar, yapay zeka kullanılarak geliştirilen sistem sayesinde 3 gün içerisinde tespit edilebilecek.

Röntgenleri yorumluyor

King’s College London araştırmacıları tarafından geliştirilen yapay zeka sistemi, göğüs röntgenlerindeki görsel kalıpları yorumlayabiliyor ve hastanın durumunun acil olup olmadığını algılayarak, hastanın durumuyla ilgili radyoloji bilirkişisine çeşitli tekliflerde bulunuyor.

Acil hastalık belirtileri gösteren anormal göğüs röntgenlerinin bir radyoloji mütehassısı tarafından en kısa devirde gözden geçirilmesini sağlamak, hastaların süratlice en münasip tedaviyi almasına ve tedavide muvaffakiyet nispetinin artmasına imkan tanıyor.

Araştırmacılar, geliştirilen yapay zeka sistemi sayesinde raporlama gecikmelerinin ortadan kalkacağını ve aciliyeti olan hastaların erken teşhisle süratli bir formda tedavi edileceğini tabir ediyor.

Kadın Cini

Altı Nokta Onaltı Ajans Wordpress Moda Portal Teması

Bir Cevap Yazın