“Açalım kanatlarını çocuklarımızın”

“Açalım kanatlarını çocuklarımızın”

Evlatların yeteneklerini açığa çıkaracak; düşünmeye, tasarlamaya ve üretime yönlendirecek atölyeler yeni eğitim sistemi içerisinde yan alacak. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan, yeni eğitim talim periyodunda başlaması öngörülen sisteme nazaran evlatların yeteneklerinin atölyelerde keşfedilmesi hedefleniyor. Bakan Selçuk, atölyelerle ilgili olarak yaklaşımını “Açılmamış kanatların genişliği bilinmez; açalım kanatlarını evlatlarımızın.” diye açıklamıştı.

Mevzuyla ilgili bilirkişiler da lisana getirdiği görüşlerinde eğitimin bütün olarak ele alınmasının gerektiğini ve küçük yaşlardan itibaren yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmelerinin başarıyı da beraberinde getireceğini vurguluyor.

Eğitimci Figen Baydar da evlat gelişimi ve eğitiminde küçük yaşlardan itibaren yaratıcılığın açığa çıkartılarak yeteneklerinin keşfedilmesi ve evlatların hakikat yerlere yönlendirilmesinin hem evlatlar hem de aileler için öncelik olması gerektiğini vurguladı. Baydar, hayal gücü kısıtlanan, yeteneklerinin farkına varamayan, yanlış yerlere yönlendirilen, televizyon ve tablete mahkum edilen evlatlar alanına keyif alarak, üreterek, severek yapılan atölyelerde hem gelişim hem de eğitim sağlanabileceğine dikkat çekti.

“Hayata hazırlık, yetenek keşfiyle başlar”

Yerküre ölçeğinde başarılı evlatlar yetiştirmenin sıkıntı olmadığına değinen Baydar, küçük yaşta başlanması gereken yaratıcı atölyelerin birinci adım olacağına vurgu yaparak şu haberleri verdi:

“Yaşama en güzel hazırlık, evlatlarımızın evvel yeteneklerini açığa çıkartacak, hayal gücünü zenginleştiren, haber ve becerilerini artıran, hayata karşı bir bakış kazanmalarını sağlayan atölyeler ile başlayabilir. Sanata, spora, bilime yakın, müzikle, fotoğrafla, matematikle iç içe evlatlar yarın kendileri ile birlikte topluluğa da büyük yarar sağlayacaktır. Biz fikri haklarını genç girişimcilere vererek kurguladığımız birbirinden renkli isimlerle derhal her yerde kesin çıktısı da olan atölyeler hayata geçirdik. Evlatlarımız tıpkı merkezde istedikleri atölyelere iştirak gösteriyorlar. Drama Mutfağı, Sihirli Renkler, Tasarım, Benim Bahçem, Hayaller Hudut Tanımaz, Bu Masalın Kahramanı Benim, Sen Şarkını Söyle, Çocukça Çamurca üzere isimler verdiğimiz atölyelere büyük bir istek ve keyifle katılıyorlar. Üretmenin memnunluğunu tadıyor, özgüven kazanıyorlar. Yapamadıklarında uğraş göstermeyi, azmetmeyi öğreniyorlar. Mesela Ritimce atölyemizde müziğin ritmi ile matematiğin temelini atıyorlar. Burada hem yeteneklerini öğreniyor hem de onlara fırsatlar sunmuş oluyoruz. Bu da hayata hazırlanmalarında en değerli birinci adım oluyor.”

Kadın Cini

Altı Nokta Onaltı Ajans Wordpress Moda Portal Teması

Bir Cevap Yazın